Primăria Târgoviște anunță demararea celei de-a doua acțiuni de dezinsecție

Prima pagină » Actualitate » Primăria Târgoviște anunță demararea celei de-a doua acțiuni de dezinsecție

Primăria Municipiului Târgoviște, prin Direcția de Salubritate, informează că, în perioada 01.06.2026 – 10.06.2026, se va desfășura cea de-a doua acțiune de dezinsecție pe domeniul public.

Acțiunea va avea loc în intervalul orar 23:00 – 06:00 și va viza parcurile, locurile de joacă, cimitirele, spațiile verzi din microraioane și aliniamentele stradale din Municipiul Târgoviște.

Dezinsecția va urmări combaterea insectelor zburătoare și târâtoare, în stadiile de larvă și de adult (țânțari, muște, căpușe etc.), prin utilizarea unor substanțe chimice specifice.

În cadrul acțiunii vor fi utilizate substanțele K-OTHRINE SC 25 (FLOW), SOLFAC TRIO EC 140 NF și CYMINA ULTRA, substanțe omologate de Ministerul Mediului și Ministerul Sănătății.

Apicultorii sunt rugați să ia măsurile necesare, iar deținătorii de animale de companie să evite aceste zone pe perioada derulării programului.

Programul se va putea modifica în funcție de condițiile meteorologice.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

„The Crew”, cel mai mare show auto al verii „blochează” Găeștiul pe 4-5 iulie

Comapania de Apă Târgoviște-Dâmbovița vă informează modalitățile de plată a facturilor

Investiții importante pentru viitorul comunei Vlădeni! Două locuri de joacă au fost finalizate, iar școala și grădinița vor fi reconstruite de la zero!

AUR PE BANDĂ RULANTĂ! ACADEMIA DE SPORT CĂTĂLIN ZMĂRĂNDESCU A DOMINAT DOUĂ COMPETIȚII ÎN ACELAȘI WEEKEND! TINERII SPORTIVI AU ADUS ACASĂ, ÎN DÂMBOVIȚA, 25 DE MEDALII DE AUR ȘI DOUĂ TROFEE IMPORTANTE!

MULTIMPLU CAMPION EUROPEAN LA DOAR 15 ANI, ANTONIO BRAGĂ A PRIMIT DIPLOMA DE EXCELENTĂ A COMUNEI GURA OCNIȚEI! VIDEO!

iunie 17, 2026