A FOST INAUGURATĂ ȘCOALA ȘERBAN CIOCULESCU DIN GĂEȘTI! VIDEO!
După un amplu proces de reabilitare și modernizare, Școala Șerban Cioculescu din Găești și-a redeschis porțile pentru elevi. Clădirea a fost total renovată, iar proiectul a avut valoarea de 2,7 milioane de euro, fonduri europene. Investiția s-a realizat contracronometru, dar a fost un succes, spune primarul Grigore Gheorghe. Redeschiderea școlii s-a realizat în prezența elevilor, profesorilor, primarului Grigore Gheorghe, a vicepreședintelui Senatului, Virgil Guran, secretarului de stat în Ministerul Educației, Sorin Ion, reprezentanților Inspectoratului Școlar și a altor invitați.
“Am derulat aici un proiect de reabilitare și modernizare de 2,7 milioane de euro, fondurilor europene, din care contribuția primăriei se ridica la 50.000 de euro. A fost o mare provocare, din cauza timpului redus, august-decembrie 2023. Investiția a presupus schimbarea gardului exterior, schimbare acoperiș, reabilitare termică, panouri solare, instalații termice, electrice și sanitare. Au fost modernizate 27 de săli de clasă, cabinetul medical, cancelaria, băile. A fost achiziționat mobilier modern și echipamente precum table inteligente, imprimante multifuncționale. În această primăvară vom depune un nou proiect pentru un corp de clădire lângă sala de sport cu laboratoare de chimie, fizică, istorie și o sală multifuncțională. Avem și un proiect de dotare a tuturor școlilor din oraș cu echipamente digitale”, a precizat primarul Grigore Gheorghe.