HAOS ÎN SPITALUL JUDEȚEAN TÂRGOVIȘTE, DUPĂ CE INSTUTIȚIA A FOST ATACATĂ CIBERNETIC NOAPTEA TRECUTĂ

Prima pagină » Actualitate » HAOS ÎN SPITALUL JUDEȚEAN TÂRGOVIȘTE, DUPĂ CE INSTUTIȚIA A FOST ATACATĂ CIBERNETIC NOAPTEA TRECUTĂ

Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște se află pe lista spitalelor care au fost atacate cibernetic în cursul nopții trecute.

“În cursul nopții de 11 spre 12 februarie 2024 a avut loc un atac cibernetic masiv de tip ransomware asupra serverelor pe care rulează sistemul informatic medical. Ca efect al atacului, sistemul este nefuncțional, fișierele si bazele de date sunt criptate. Incidentul se află sub investigația specialiștilor si cei ai Directoratului Național de Securitate Cibernetică si sunt evaluate posibilitățile de repunere în funcțiune. Activitatea medicală se desfășoară sub incidența limitărilor rezultate ca efect al incidentului.” a anunțat Dr Diana Bonto, purtător de cuvânt al Spitalului.

 Practic, spitalul este în  imposibilitatea de a înregistra pacienții și serviciile medicale pe care le furnizează după ce sistemul pentru serviciile medicale închiriat de la o firmă IT a fost atacat de hackeri.

Purtătorul de cuvânt al spitalului din Târgoviște a declarat că activitatea medicală se desfășoară  în continuare cu eforturi suplimentare, astfel ca îngrijirea pacienților nu este periclitată.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

BĂRBAT ARESTAT PREVENTIV SUB ASPECTUL SĂVÂRȘIRII INFRACȚIUNII DE VIOL ASUPRA UNUI MINOR

PSD Cândești și-a ales o nouă conducere! Tânărul antreprenor Ionuț Udrescu preia organizația locală!

Universitatea „Valahia” din Târgoviște își consolidează poziția internațională în clasamentul Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026

Programul privind deratizarea si dezinsecția muzeelor aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște 2026

Doctorul cardiolog Ovidiu Țoni a demisionat de la Clinica MedLife și își deschide propria clinică!

iunie 27, 2026