VESTE EXTRAORDINARĂ PENTRU COMUNA BRANIȘTEA! TRANSGAZ A EMIS ACORDUL PENTRU RACORDAREA COMUNEI LA REȚEAUA DE GAZE. PRIMARUL A ECONOMISIT 20 DE MILIARDE DE LEI !
Încă o veste bună pentru locuitorii comunei Braniștea! Edilul Mihai Vișinescu a anunțat că TRANSGAZ a emis avizul tehnic de racordare la rețeaua de gaze a comunei Braniștea. În plus, edilul a anunțat că în urma demersurilor făcute a obținut și facilitatea ca sumele cheltuite pentru construirea stației și execuția racordului la rețeaua națională de gaze să fie suportate de către TRANSGAZ.
„În urma demersurilor pe care le-am făcut la conducerea națională TRANSGAZ S.A. (pe care vi le-am prezentat), am primit avizul tehnic de racordare și contractul de racordare la rețeaua națională de gaze naturale a comunei Braniștea!
Practic, de acum înainte, intrăm în linie dreaptă cu investiția de gaze! Urmează să punem la dispoziția TRANSGAZ terenul pe care se va amplasa viitoarea stație de măsurare și reglare a presiunii gazelor!
Veștile bune nu se opresc aici: întreaga investiție cu construirea stației și execuția racordului la rețeaua națională de gaze vor fi suportate de către TRANSGAZ (peste 2 milioane de lei – 20 miliarde de lei vechi), bani care erau prevazuți inițial a fi plătiți din bugetul comunei!
Mulțumesc, pe această cale, domnului vicepreședinte al Senatului României, Virgil Guran, pentru întreg sprijinul acordat!” a anunțat Mihai Vișinescu, primarul Comunei Braniștea.

