UNA DINTRE CELE MAI MODERNE SĂLI DE SPORT DIN DÂMBOVIȚA A FOST INAUGURATĂ ÎN COMUNA DĂRMĂNEȘTI! VIDEO!
Una dintre cele mai moderne săli de sport din județul Dâmbovița a fost inaugurată, astăzi, în comuna dâmbovițeană Dărmănești. În urmă cu doi ani, primarul Valentin Mihalache a demarat proiectul acestei săli de sport moderne, de care să poată beneficia toți copiii din localitate, dar nu numai.
Lucrările de execuție la acest obiectiv au debutat pe data de 1 martie 2022. Noua sală de sport are 102 locuri, teren multifuncțional, vestiare cu grupuri sanitare și dușuri, tribună, cabine pentru antrenori și staf tehnic. Valoarea investiției este de 5.400.000 lei fără TVA, prin Compania Națională de Investiții. Edilul a ales ca această sală de sport să fie construită în incinta Școlii Dărmănești pentru a putea fi folosită de elevii școlii, în timpul orelor de educație fizică și sport, dar și de tinerii din comună, sau din localitățile învecinate, aici putându-se organiza competiții sportive, cursuri sportive și multe alte activități.
Valentin Mihalache, primarul comunei, a anunțat că lângă această sală de sport vor fi construite alte două terenuri pentru sport în aer liber, fotbal, volei, baschet și altele.
La evenimentul de astăzi au participat oaspeți de seamă în frunte cu Ion Sorin, ministru-secretar de stat în Ministerul Educației, Dan Tică, inspector general adjunct al învățământului dâmbovițean, Popa Aurelian, fost prefect al județului, profesori, părinți și elevi din comună.