TÂRGOVIȘTE: Proiectul de modernizare al școlii „Matei Basarab”aduce schimbări majore întregului amplasament
„La Școala ,,Matei Basarab” din municipiul Târgoviște încă este în derulare proiectul de reabilitare, modernizare, extindere și dotare a acestei unități de învățământ. Este vorba despre un proiect cu o valoare a finanțării accesate de către administrația locală târgovișteană de aproximativ 20 de milioane de lei. Este vorba despre cel mai mare proiect care a vizat vreodată o unitate de învățământ din municipiul Târgoviște. Suntem într-o construcție nouă, pentru că este vorba și despre o extindere, aici în sala de sport, de care vor beneficia elevii de la ,,Matei Basarab”. În afara acestei construcții noi, s-a mai ridicat un corp de clădire important. Este un corp de clădire care găzduiește o sală multifuncțională, laboratoare, de asemenea, se reabilitează integral clădirea existentă, se realizează o bază sportivă exterioară. Totodată, se reface împrejmuirea. Practic, este vorba despre un proiect prin care se schimbă radical ceea însemna până acum Școala ,,Matei Basarab” , Nr-ul 13 din Municipiul Târgoviște. Nu în ultimul rând, sunt construite câteva extinderi importante, plus realizarea bazei sportive într-o unitate de învățământ care este una dintre cele mai complexe ca proiect din tot ceea se întâmplă în regiunea de dezvoltare Sud-Muntenia. Termenul de finalizare prevăzut în contract pentru această investiție este noimbrie, astfel încât, cel puțin semestrul I școlar, care începe pe 13 septembrie, nu va putea fi început la această unitate de învățământ, dar sperăm să finalizăm cât mai curând acest proiect cu o valoare importantă, care a presupus foarte multe intervenții și care schimbă radical unitatea”. , a precizat primarul municipiului Târgoviște, Cristian Stan.

