Sistemul de iluminat public din municipiul Târgoviște va fi modernizat cu bani din fondurile europene

Prima pagină » Administratie » Sistemul de iluminat public din municipiul Târgoviște va fi modernizat cu bani din fondurile europene

Sistemul de iluminat public din municipiul Târgoviște va fi modernizat pe fonduri europene, în cadrul unui proiect de aproximativ 22.000.000 lei!

” Astăzi, la Primăria Târgoviște, a fost semnat contractul de execuție de lucrări aferent investiției cu titlul „EFICIENTIZAREA ENERGETICĂ A SISTEMULUI DE ILUMINAT PUBLIC DIN MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE” .Prin acest proiect, se dorește reabilitarea si modernizarea sistemului de iluminat public stradal prin: montarea a 3137 de aparate de iluminat bazate pe tehnologia LED; implementarea unor sisteme de alimentare cu panouri fotovoltaice pentru trecerile de pietoni, care vor funcționa și pe baza senzorilor de mișcare; aceștia vor comanda creșterea fluxului luminos al aparatelor în momentul în care persoane se angajează în traversarea trecerii de pietoni; dezvoltarea unui sistem de management prin telegestiune, care va asigura urmărirea de la distanță a iluminatului (prin dispecerat) și va permite controlul unitar al sistemului de iluminat, precum și controlul individual sau în grup al punctelor luminoase; sistematizarea iluminatului în funcție de puteri și tipuri de aparate; suplimentarea rețelei de iluminat public, acolo unde este cazul;

 Prin implementarea proiectului se va produce o scădere a facturii la energia electrică aferentă iluminatului public de aproximativ 60%, costurile de întreținere a rețelei fiind de asemenea mult mai reduse.

Durata de execuție este de cel mult 12 luni, iar lucrările vor debuta luna viitoare…a susținut primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 25, 2026