S-AU FĂCUT PRIMII PAȘI PENTRU CONSTRUIREA UNUI SPITAL NOU PENTRU COPII ÎN TÂRGOVIȘTE, PE LOCAȚIA FOSTEI SECȚII DE BOLI INFECȚIOASE

Prima pagină » Actualitate » S-AU FĂCUT PRIMII PAȘI PENTRU CONSTRUIREA UNUI SPITAL NOU PENTRU COPII ÎN TÂRGOVIȘTE, PE LOCAȚIA FOSTEI SECȚII DE BOLI INFECȚIOASE

S-au făcut primii pași pentru costruirea unui spital nou pentru copii, în Târgoviște, la fosta Secție de Boli Infecțioase a Spitalului Județean, lângă Școala Ion Alexandru Brătescu Voinești. Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița a anunțat că a semnat contractul pentru realizarea studiului de fezabilitate necesar construirii acestui nou spital.

„Am semnat contractul de realizare a studiului de fezabilitate necesar construirii unui Spital de Pediatrie în județul Dâmbovița. Vorbim de un spital nou a cărui valoare o estimăm la aproximativ 25.000.000 de EURO.  În urma studiului de fezabilitate vom lua cele mai bune decizii și vom avea o imagine corectă a modului în care vom putea construi un spital dedicat îngrijirii copiilor din județul nostru. Din primele date, vorbim de o clădire cu o suprafață de aproximativ 4.000 mp și:

-70 paturi de spitalizare continuă;

– bloc operator cu ATI;

-ambulatoriu integrat de pediatrie;

-4 sau 6 locuri de spitalizare de zi;

-un ambulatoriu RMN și radiologie pediatrică;

– o parcare supraetajată de aproximativ 100 locuri pentru personal și pacienți.

 Ca locație, vom construi spitalul de pediatrie în locul Spitalului de Boli Infecțioase din centrul municipiului Târgoviște, o clădire care, de foartă multă vreme, nu mai corespunde unor minime condiții igienico-sanitare și, foarte important, este încadrată la categoria construcțiilor ce pot suferi degradări structurale majore în caz de cutremur.  Dâmbovița are nevoie de un spital de pediatrie modern, sigur, cu toate dotările necesare și care să corespundă tuturor normelor în vigoare. Și da! Îl vom construi! Pentru că toți dorim copiilor noștri un vootpr sănătos! “ a anunțat Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

BĂRBAT ARESTAT PREVENTIV SUB ASPECTUL SĂVÂRȘIRII INFRACȚIUNII DE VIOL ASUPRA UNUI MINOR

PSD Cândești și-a ales o nouă conducere! Tânărul antreprenor Ionuț Udrescu preia organizația locală!

Universitatea „Valahia” din Târgoviște își consolidează poziția internațională în clasamentul Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026

Programul privind deratizarea si dezinsecția muzeelor aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște 2026

Doctorul cardiolog Ovidiu Țoni a demisionat de la Clinica MedLife și își deschide propria clinică!

iunie 27, 2026