PRIMĂRIA BUCȘANI A DEMARAT O AMPLĂ ACȚIUNE DE CURĂȚENIE ÎN COMUNĂ! PRIMARUL FACE APEL LA LOCALNICI PENTRU A MENȚINE COMUNA CURATĂ

Prima pagină » Actualitate » PRIMĂRIA BUCȘANI A DEMARAT O AMPLĂ ACȚIUNE DE CURĂȚENIE ÎN COMUNĂ! PRIMARUL FACE APEL LA LOCALNICI PENTRU A MENȚINE COMUNA CURATĂ

Angajații Compartimentului de Mediu din cadrul Primăriei Bucșani au demarat în această perioadă o amplă acțiune de curățenie în comună. Au fost strânse tone de gunoaie din zona Bucșani, Rățoiana și Hăbeni. Din nefericire, în mai multe zone , pe lângă cantitățile mari de gunoaie aruncate la întâmplare, au fost identificate și bănci rupte și coșuri de gunoi deterioarate.

Angajații Compartimentului de Mediu din cadrul Primăriei Bucșani au anunțat că vor demara aplicarea de sanciuni celor care aruncă gunoaiele la voia întâmplării. Viceprimarul cu atribuții de primar, Mihai Ionuț Valentin, face apel la localnici pentru a menține comuna cât mai curată.

“Le mulțumesc colegilor mei din primărie pentru demararea acestei acțiuni de curățenie și fac apel la toți localnicii să încercăm să menținem comuna cât mai curată și să aruncăm gunoaiele doar în spațiile special amenajate. ”a transmit Mihai Ionuț Valentin, primarul comunei Bucșani.

Reprezentanții Primăriei Bucșani au anuțat faptul că au fost montate și camera de supraveghere în zonele în care se aruncă gunoi, iar cei care vor fi identificați că aruncă gunoaiele la voia întâmplării vor fi sancționați.

“La cele două platforme (Mirita-gârlă, pădure-Olteanu) s-au montat sisteme video de supraveghere. Deșeurile menajere, sau cele rezultate din construcții se depozitează în container, sau când acestea sunt pline, cât mai în spatele lor și nu lângă drumul de acces sau de jur împrejurul containerului. Aceste platforme sunt create pentru locuitorii comunei noastre și nu pentru cei din afara comunei. Cei care nu respectă regulile vor fi amendați și vor ,,găsi la poartă” ceea ce au aruncat la voia întâmplării.  Vă rugăm să fiți mai responsabili, deoarece facem foarte greu față acestui fenomen al deșeurilor aruncate la voia întâmplării!” au transmis reprezentanții Primăriei Bucșani

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

PSD Cândești și-a ales o nouă conducere! Tânărul antreprenor Ionuț Udrescu preia organizația locală!

Universitatea „Valahia” din Târgoviște își consolidează poziția internațională în clasamentul Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026

Programul privind deratizarea si dezinsecția muzeelor aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște 2026

Doctorul cardiolog Ovidiu Țoni a demisionat de la Clinica MedLife și își deschide propria clinică!

FETCH SRL, anunț parcurgere etapă de încadrare

iunie 26, 2026