PERCHEZIȚII LA UN MEDIC DE FAMILIE DIN DÂMBOVIȚA SUSPECTAT CĂ ELIBERA ILEGAL CERTIFACATE DE VACCINARE
Polițiștii dâmbovițeni descind la acestă oră în trei locații din județ într-un dosar penal care vizează eliberarea ilegală de certificate de vaccinare anti COVID 19. În dosar este vizat un medic de familie. Anchetatorii descind la Viforâta, la domiciliul doctoriței, la un club sportiv din Pucioasa și la cabinetul medical din Corbii Mari.
„La această oră, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița pun în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară, în localitățile Pucioasa, Corbii Mari și Aninoasa, din județul Dâmbovița, la persoane bănuite de înșelăciune, fals intelectual și fals informatic.
Polițiștii specializați în investigarea criminalității economice efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal, ce are ca obiect eliberarea ilegală a unor adeverințe de vaccinare anti-COVID-19.
Sunt puse în aplicare 13 mandate de aducere.
Din cercetări a reieșit că, în perioada iunie-august a.c., o femeie, în calitate de medic de familie, instigată de un bărbat, ar fi implementat, în sistemul informatic specific, date nereale privind vaccinarea a 10 persoane împotriva COVID-19. Astfel, ar fi fost eliberate adeverințe false de vaccinare și s-ar fi decontat ilegal 400 de lei de la Casa de Asigurări de Sănătate, pentru presupusa vaccinare a persoanelor.
Polițiștii continuă cercetările, sub coordonarea procurorului de caz, pentru documentarea întregii activități infracționale și dispunerea măsurilor legale.” a anunțat IPJ Dâmbovița