INCENDIU DE VEGETAȚIE LA ULMI! AUTORITĂȚILE AU INTERVENIT IMEDIAT! VIDEO!
Incendiile de vegetație par de neoprit în județul Dâmbovița! Tot mai multe persoane aprind vegetația de pe câmp în mod necontrolat pentru a curăța terenurile agricole, fără să conștientizeze că pun în pericol gospodăriile din jur, pădurile sau poate chiar vieți. Un astfel de incendiu a izbucnit și în comuna Ulmi, în această seară, în apropierea satului Dimoiu. Focul a fost văzut la timp chiar de către primarul Bogdan Tița, care a sunat imediat la 112 și a chemat în ajutor pompierii. La fața locului au fost chemați și lucrătorii de la Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Primărie Ulmi. Edilul Bogdan Tița face apel la loclanici să nu mai curețe câmpurile prin incendiere, pentru a preveni un eventual pericol.
” Flăcările erau destul de mari, iar focul se extindea foarte rapid. Am sunat imediat la 112 și am solicitat intervenția pompierilor, pentru că incediul nu era foarte departe de casele din Dimoiu. Rog pe toți cetățenii să înțeleagă că nu trebuie să mai aprindă vegetația uscată pentru a curăța terenurile, pentru că acest lucru poate duce chiar si la tragedii, Doamne ferește!” a declarat Bogdan Tița, edilul comunei Ulmi.
