Gura Foii face pași importanți spre modernizare: stații de încărcare, microbuz electric și investiții în infrastructură

Prima pagină » Administratie » Gura Foii face pași importanți spre modernizare: stații de încărcare, microbuz electric și investiții în infrastructură

Comuna Gura Foii continuă procesul de modernizare prin investiții în infrastructură verde și educație. Două dintre cele patru stații de încărcare rapidă pentru mașini electrice au fost deja instalate, una dintre ele fiind destinată special microbuzului școlar electric care va ajunge în localitate săptămâna viitoare, cu sprijinul Consiliului Județean Dâmbovița.

„Vom începe școala într-o clădire nou modernizată, dotată cu mobilier modern și aparatură de ultimă generație, iar microbuzul școlar electric nou-nouț va fi de mare ajutor comunității”, a declarat primarul comunei, Radu Georgescu.

Edilul subliniază că aceste proiecte nu sunt acțiuni izolate, ci parte a unei strategii coerente de dezvoltare durabilă:
„Ne dorim o comunitate care să țină pasul cu vremurile. Energia verde, infrastructura modernizată și sprijinul pentru educație sunt priorități clare pentru noi. Tot ceea ce facem este pentru confortul și siguranța locuitorilor din Gura Foii”, a adăugat acesta.

Pe lângă investițiile în infrastructura verde, administrația locală se pregătește să demareze și lucrările la rețeaua de canalizare din satul Făgetu. Începând cu 1 septembrie 2025, va fi deschis șantierul ultimei etape a proiectului integrat de Apă și Canalizare, finanțat prin fonduri europene. După 18 luni de lucrări, rețeaua este finalizată, iar până la sfârșitul anului aceasta va fi predată Companiei de Apă Târgoviște.

Prin aceste investiții, Gura Foii își consolidează direcția de dezvoltare durabilă, punând accent pe confortul locuitorilor și pe adaptarea la noile standarde europene.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 27, 2026