DOI POLIȚIȘTI RUTIERI DIN TÂRGOVIȘTE AU REFUZAT MITA DE LA UN ȘOFER DE CAMION ȘI AU SUNAT LA DGA

Prima pagină » Actualitate » DOI POLIȚIȘTI RUTIERI DIN TÂRGOVIȘTE AU REFUZAT MITA DE LA UN ȘOFER DE CAMION ȘI AU SUNAT LA DGA

În data de 30.03.2026, ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Dâmbovița au fost sesizați, prin intermediul Call-center-ului anticorupție 0800.806.806, cu privire la săvârșirea unei infracțiuni de dare de mită.

Sesizarea a fost formulată de doi agenți de poliție din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița – Poliția Municipiului Târgoviște – Biroul Rutier, care au semnalat că, în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, le-a fost oferită suma de 50 de euro pentru a nu dispune măsurile legale.

▪ Contextul faptei: polițiștii au arătat că, în timp ce desfășurau activități pe linie de siguranță rutieră, un șofer de autocamion le-a oferit suma de 50 de euro pentru a-i determina să nu ia măsurile legale privind constatarea și sancționarea unei contravenții, constând în utilizarea unui card tahograf aparținând altei persoane.

▪ Reacția polițiștilor: aceștia au refuzat categoric propunerea, întreaga interacțiune fiind înregistrată cu dispozitivul tip body-cam din dotare.

În cauză, ofițerii DGA s-au deplasat la fața locului pentru întocmirea procesului-verbal de constatare a infracțiunii flagrante, ulterior conducând persoana în cauză la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dâmbovița, în vederea continuării cercetărilor. Față de aceasta a fost dispusă măsura preventivă a controlului judiciar.

Cercetările sunt continuate pentru clarificarea tuturor împrejurărilor și dispunerea măsurilor legale.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Bucurie și surprize pentru cei mici la Sălcioara! De Ziua Copiilor, primăria pregătește un eveniment special dedicat copilăriei!

SC DE SILVA INTERMED SRL, ANUNȚ ÎNCEPEREA EXECUTĂRII LUCRĂRILOR DE CONSTRUIRE

COMUNA COBIA, ANUNȚ SOLICITARE ACORD DE MEDIU

În ziua în care ar fi trebuit să zâmbească, Maria Alexandra cere doar șansa de a continua: „Vreau doar să-mi văd fetele crescând!” Strigătul unei mame care are nevoie de noi, pentru că viața îi cere din nou să lupte!

Academia Cătălin Zmărăndescu continuă să scrie povești de succes! La Gala de kickboxing de la Petroșani, sportivii au obținut 20 de victorii și 8 centuri! Anonio Bragă rămâne de neînvins!

mai 26, 2026