DĂRMĂNEȘTI: 50 DE MAȘINI VECHI POT FI CASATE CU BANI DE LA PRIMĂRIE ȘI FONDUL DE MEDIU

Prima pagină » Administratie » DĂRMĂNEȘTI: 50 DE MAȘINI VECHI POT FI CASATE CU BANI DE LA PRIMĂRIE ȘI FONDUL DE MEDIU

Primăria Dărmănești, printre  cele 495 de administrații locale rurale care se alătură programului Rabla Local, pentru a sprijini reducerea numărului de autoturisme vechi și poluante de pe șosele.

Valentin Mihalache, primarul comunei Dărmănești a făcut un anunț important pentru cetățenii cu mașini vechi din Dărmănești. Aceștia vor putea beneficia de un stimulent de 3000 de lei pentru a scăpa de autoturismul vechi.

“Programul privind casarea autovehiculelor uzate a fost aprobat, 50 de astfel de mașini din comuna noastă pot fi casate cu bani de la bugetul local (600 lei) și bani de la fondul de mediu (2400 lei). Primăria Dărmănești se află între cele 495 de localități din țară ce beneficiază de această oportunitate.” a anunțat Valentin Mihalache, primarul comunei Dărmănești.

Toți proprietarii de autoturisme, ce se încadrează în criteriile programului sunt așteptați la primărie să depună documentele necesare completării dosarului. Pentru primăria Dărmănești sunt alocate 50 de solicitări, în valoare de 3000 lei.2400 sunt decontați de AFM și 600 lei de către bugetul local.

Criteriile de eligibilitate a autovehiculului:

Este considerat eligibil autovehiculul care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:

-este înregistrat în evidențele fiscale ale UAT solicitant;

-la data participării în Program are o vechime mai mare sau egală cu 15 ani, calculată de la anul fabricației;

-are norma de poluare Euro 3 și/sau inferioară;

-conține componentele esențiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, șasiu, precum și echipamente electronice de gestionare a funcțiilor autovehiculului și dispozitive catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricație).

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 26, 2026