Consiliul Județean Dâmbovița face încă un pas important în proiectul privind realizarea instalației de tratare a deșeurilor colectate separat

Prima pagină » Administratie » Consiliul Județean Dâmbovița face încă un pas important în proiectul privind realizarea instalației de tratare a deșeurilor colectate separat

Conducerea CJD și specialiștii din cadrul forului administrativ județean au lucrat ieri „cot la cot”, atât la sediul Consiliului Județean, cât și pe teren, cu reprezentanți ai JASPERS și ai Ministerului Investițiilor și Fondurilor Europene pentru ca această investiție să fie făcută „ca la carte”, iar circuitul managementului deșeurilor în județul Dâmbovița, o provocare uriașă pentru administrația județeană și nu numai, să fie închis. 

“Astăzi, am lucrat alături de reprezentanți ai JASPERS și ai Ministerului Investițiilor și Fondurilor Europene la proiectul „Sistemul de management integrat al deșeurilor din județul Dâmbovița”.

Datorită importanței și valorii acestuia, aproximativ 90.000.000 EURO, este pentru prima dată când JASPERS implică întreaga echipă în consultanța și asistența tehnică necesare implementării unei noi instalații, care va închide circuitul managementului deșeurilor în județul nostru.

Prin acest sistem, cu ajutorul fondurilor europene, ne propunem realizarea unei instalații de tratare a deșeurilor colectate separat, care conține:

📍 O instalație de tratare mecanică a deșeurilor reciclabile;

📍 O instalație de tratare mecanică a deșeurilor reziduale;

📍 O instalație de tratare biologică prin digestie anaerobă;

📍 O platformă de compostare;

📍 Un centru de colectare a deșeurilor speciale;

📍 Hală de tratare a deșeurilor textile și a deșeurilor voluminoase.

Sunt convins că, în urma vizitei de astăzi, atât la groapa de deșeuri de la Aninoasa, cât și la Șotânga, unde va fi construit sistemul, cel mai ambițios proiect privitor la gestionarea deșeurilor din județul nostru a făcut un pas uriaș înainte spre implementare, de ajutor fiind și programul de colectare selectivă demarat luna aceasta în Dâmbovița.” a anunțat Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 24, 2026