COMUNA DOBRA SE POATE MÂNDRI, DE ASTĂZI, CU UNA DINTRE CELE MAI FRUMOASE ȘI MODERNE GRĂDINIȚE

Prima pagină » Administratie » COMUNA DOBRA SE POATE MÂNDRI, DE ASTĂZI, CU UNA DINTRE CELE MAI FRUMOASE ȘI MODERNE GRĂDINIȚE

Comuna Dobra se poate mândri, de astăzi, cu una dintre cele mai moderne și frumoase grădinițe din județul Dâmbovița. Grădinița din satul Mărcești a fost reabilitată și modernizată complet, devenind un spațiu prietenos și sigur pentru copii, dotat cu mobilier nou, echipamente IT și materiale didactice de ultimă generație.

Investiția, realizată cu sprijinul Consiliului Județean Dâmbovița și a Administrației Fondului pentru Mediu, este o dovadă clară că educația și viitorul copiilor reprezintă o prioritate pentru administrația locală.

„Astăzi am avut bucuria de a inaugura lucrările de modernizare și reabilitare a grădiniței din satul Mărcești. Este un moment important pentru întreaga comunitate, deoarece investiția în educație și în viitorul copiilor noștri este una dintre cele mai valoroase pe care le putem face.

Cu sprijinul Consiliului Județean, grădinița a fost dotată cu mobilier nou, echipamente IT și materiale didactice de ultimă generație. Putem spune, cu mândrie, că micuții din Mărcești beneficiază astăzi de condiții care, în unele cazuri, depășesc chiar nivelul unor instituții similare din mediul urban.

Le mulțumesc tuturor celor care s-au implicat în realizarea acestui proiect și îi asigur pe părinți și pe copii că vom continua să investim în educație și în infrastructura școlară, pentru ca fiecare copil din comuna Dobra să aibă șansa unui început frumos în viață. De asemenea, trebuie să menționez că și grădinița din Dobra va arăta la fel ca cea din Mărcești, iar în maximum o lună vom inaugura și acest obiectiv.

Mulțumesc tuturor celor prezenți și, în mod special, domnului Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, doamnei Luciana Cristea și domnului Antonel Jîjîie, vicepreședinții Consiliului Județean Dâmbovița, domnului Florin Bănică, președintele AFM, domnului Marian Tănase, prefectul județului Dâmbovița, domnului Valentin Stancu, inspector general școlar, doamnei Claudia Gilia, președintele Senatului Universității „Valahia”, colegilor primari care au ținut să fie alături de mine la acest eveniment important și tuturor celor care m-au sprijinit în realizarea acestei investiții.

„Împreună construim o comunitate mai puternică și un viitor mai bun pentru copiii noștri.”a transmis Daniel Nica, primarul comunei Dobra

Proiectul de la Mărcești este doar începutul. Primarul Daniel Nica a anunțat că și grădinița din satul Dobra a fost modernizată după același model, iar inaugurarea acesteia va avea loc în cel mult o lună.

Am fost alături de primarul comunei Dobra, Daniel Nica, la inaugurarea noii Grădinițe, un proiect de peste 2.000.000 lei, prin care clădirea a fost complet modernizată. Totodată, Grădinița a fost dotată de Consiliul Județean Dâmbovița prin proiectul de mobilare și echipare a 63 de unități de învățământ din județ.

Acum, este locul de unde copiii din Mărcești își vor începe drumul spre cunoaștere și dezvoltare.

Împreună arătăm că fiecare localitate merită investiții moderne și grijă pentru viitor.”a transmis Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 27, 2026