CAMPANIE DE COLECTARE A DEȘEURILOR VOLUMINOASE ÎN SĂLCIOARA, LUNI, 5 MAI 2025
FLorina Ivașcu, primarul comunei Sălcioara a anunțat că în data de 5.05.2025, se va desfășura o acțiune de colectare a deșeurilor voluminoase în fiecare din localitățile comunei.
Deșeurile voluminoase înseamnă orice deșeu municipal ale cărui dimensiuni îngreunează manipularea acestora, altele decât deșeurile de echipamente electrice și electrocasnice, după cum urmează:
- mobilier întreg sau componente (canapele, fotolii, scaune, mese), alte componente din lemn, saltele, uși, ferestre, obiecte sanitare (căzi baie, vase toaletă, cabine duș), biciclete, jucării, plăpumi, covoare, parbrize, oglinzi de mari dimensiuni, alte obiecte de mari dimensiuni.
Deșeurile voluminoase vor fi depozitate și ulterior colectate, după cum urmează:
- Bănești – Sălcioara – pe terenul de lângă Primărie
- Ghinești – lângă podul peste râul Dâmbovița (la intrare în Ghinești)
- Podu Rizii – lângă Căminul Cultural
- Cătunu – lângă parcul de joacă
- Moara-Nouă – lângă pod (parcare)
- Movila – Mircea-Vodă – lângă podul peste Ilfov (pe partea cu Mircea-Vodă)
- Cuza-Vodă – în fața terenului de minifotbal (DN71).