AJUTOR NESPERAT PENTRU O FAMILIE NECĂJITĂ DIN ȘELARU! PENTRU CĂ AU RĂMAS PE DRUMURI, PRIMĂRIA ȘI ALȚI OAMENI CU SUFLET LE-AU CONSTRUIT O CASĂ NOUĂ
Viața a fost cruntă pentru Daniela Todorache, o tânără din Șelaru, a cărui poveste a cutremurat sufletele multor oameni. Pentru Daniela speranța s-a oprit în loc în urmă cu șapte ani, când soțul ei a murit într-un tragic accident de muncă. De atunci, își crește singură copiii, iar greutățile n-au întârziat să apară nicio secundă. Daniela a fost nevoită să plece din casa în care locuia cu soțul său și cu socrii, din județul Teleorman. S-a întors acasă, la Șelaru, cu tot cu copii. Nu i-a abandonat, i-a crescut cum a putut mai bine, deși trăiau doar dintr-o pensie de urmaș . I-a dat la școală și i-a sfătuit să învețe carte. Acum fata sa este elevă în clasa a 8-a, iar băiețelul, în clasa a 3-a. Cei mici învață bine, deși trăiesc în condiții greu de descris în cuvinte. Cazul lor a ajuns și la urechile primarului din comuna Șelaru, Florian Duțică, care n-a stat nicio secundă pe gânduri și a decis să se implice. Primăria, împreună cu oameni de suflet, care au făcut donații, au reușit să ridice în timp record o casă pentru cei doi îngerași și mama lor. Locuința are bucătărie, baie, hol și două dormitoare. Un coșmar care acum s-a transformat într-un vis frumos, devenit realitate. Cu lacrimi în ochi, Daniela ne-a mărturisit că se roagă zilnic la Dumnezeu să nu o abandoneze și nu și-a pierdut niciodată speranța. Fata i-a mulțumit primarului Florian Duțică pentru că s-a implicat trup și suflet în cazul lor și tuturor celor care au fost și vor fi alături de ea și de copiii ei. Familia Tudorache are în continuare nevoie de ajutorul nostru. Ce-i care vor să doneze din puținul lor, pot contacta autoritățile locale, care îi vor pune în legătură cu Daniela.