ACȚIUNE DE DEZINSECȚIE LA SOL ÎN MUNICIPIUL TÂRGVOVIȘTE

Prima pagină » Administratie » ACȚIUNE DE DEZINSECȚIE LA SOL ÎN MUNICIPIUL TÂRGVOVIȘTE

Primăria Municipiului Târgoviște, prin Direcția de Salubritate, anunță că în perioada 24.04.2024 – 09.05.2024 se va derula acțiunea de dezinsecție la sol, pe domeniul public.

Dezinsecția are ca scop combaterea insectelor zburătoare și târâtoare în stadiul de larvă și adult (tigru de platan, țânțari, muște, căpușe etc) cu substanțe chimice specifice.

Substanța folosită în acțiunile de dezinsecție este ecologică și este omologată de Ministerul Sănătății. Aceasta este: „Larvicid Vectobac WG”.

Acțiunea se desfășoară în intervalul orar 23:00 – 06:00 și va viza parcurile, locurile de joacă, spațiile verzi din microraioane, aliniamentele stradale și alte locuri publice.

Rugăm apicultorii să ia măsurile care se impun, iar posesorii de animale de companie să evite aceste zone în perioada derulării acțiunii.

Programul va suporta decalaje în situația în care condițiile meteo vor fi necorespunzătoare și nu permit desfășurarea acțiunii de dezinsecție.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 27, 2026