A fost semnat contractul pentru Centrul de Îngrijiri Paliative Gura Ocniței – un proiect de peste 19,6 milioane lei

Prima pagină » Administratie » A fost semnat contractul pentru Centrul de Îngrijiri Paliative Gura Ocniței – un proiect de peste 19,6 milioane lei

Un pas important pentru sistemul medical dâmbovițean a fost făcut odată cu semnarea contractului pentru proiectarea și execuția Centrului de Îngrijiri Paliative Gura Ocniței, o investiție majoră în valoare totală de peste 19.670.000 lei. Noul centru va funcționa în cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgoviște și va oferi condiții moderne pacienților care au nevoie de îngrijire specializată în momente dificile.

Potrivit contractului, durata totală a proiectului este de 21 de luni, dintre care 3 luni sunt dedicate proiectării, iar 18 luni execuției lucrărilor. La final, județul Dâmbovița va avea unul dintre cele mai moderne centre de acest tip din regiune.

“A fost semnat contractul pentru proiectarea și execuția Centrului de Îngrijiri Paliative Gura Ocniței, un proiect în valoare totală de peste 19.670.000 lei. Durata contractului este de 21 de luni, dintre care: 3 luni pentru proiectare și 18 luni pentru execuția lucrărilor.  Centrul va funcționa în cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgoviște, iar pacienții vor beneficia de saloane cu băi proprii, cabinete medicale și psihologice, spații pentru tratamente, consiliere și socializare, plus echipamente moderne care să îi ajute în momentele grele.Un loc construit cu gândul la oameni – la cei care au nevoie de sprijin, grijă și atenție. Pentru că știm cât de important este să aibă condiții bune, respect și profesionalism atunci când le este cel mai greu în viață.” a anunțat Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița

Proiectul nu se limitează doar la infrastructură, ci are în vedere crearea unui mediu cald, sigur și uman pentru cei care trec prin perioade de suferință.

Prin această investiție, autoritățile județene își propun să ofere pacienților nu doar tratament, ci și demnitate, înțelegere și confort.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

Lucrările la noua școală din Mărcești avansează conform graficului. Elevii ar putea începe noul an școlar în clădirea modernizată

DEZASTRU LA UN LICEU DIN GĂEȘTI! PRIMĂRIA OBLIGATĂ SĂ ACHITE SUTE DE MII DE LEI DIN CAUZA PROASTEI GETSIONĂRI A UNUI PROIECT IMPORTANT! IORGA: „Am dispus deja demararea procedurilor legale pentru recuperarea integrală a sumei de 314.768,61 lei de la fostul primar!”

Primul strat de asfalt, turnat pe tronsonul DN7 – Valea Mare. Anunțul primarului Costin Barbu pentru locuitorii din Crângurile

iunie 17, 2026