MINISTRUL DEZVOLTĂRII, PREZENT LA INAUGURAREA ȘCOLII GIMNAZIALE „MATEI BASARAB” DIN TÂRGOVIȘTE
Cseke Attila, ministrul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației și-a început vizita în județul Dâmbovița prin participarea la inaugurarea Școlii Gimnaziale „Matei Basarab” din Târgoviște, unde au avut loc ample lucrări de modernizare și reabilitare, printr-un proiect cu finanțare europeană.
„Mulțumesc în primul rând conducerii Consiliului Județean Dâmbovița și Primăriei Municipiului Târgoviște pentru invitație. Evident este un moment de bucurie, cum spunea domnul Primar într-adevăr Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației este administrat, este administratorul, dacă vreți, gestionarul din punct de vedere al României prin Programul Operațional Regional, deci categoric are un rol în implicarea acestor proiecte, dar acest proiect ca și toate celelalte proiecte sunt rodul muncii comunității locale și a aleșilor locali care din Târgoviște, respectiv în alte cazuri a beneficiarilor pentru că Statul pune la dispoziție, Guvernul pune la dispoziție, Ministerul Dezvoltării pune la dispoziție, găsim fonduri Europene Naționale și așa mai departe, dar fără implicarea locală, fără proiecte, mature, care pot fi implementate, proiecte bine făcute aceste investiții nu ar ajunge acolo unde suntem astăzi în acest moment fericit, astfel încât, eu, felicit Primăria Municipiului Târgoviște, pe domnul Primar, pe toți cei care s-au implicat, este meritul lor și este meritul al fiecărui membru al comunității locale până la urmă. Și trebuie să vă bucurați de acest lucru pentru că avem prea multe impulsuri, dacă vreți, negative și trebuie să avem pentru că avem și succes și acesta este un succes al comunității târgoviștene, este un succes pentru copii, este un succes pentru cadrele didactice, este un succes pentru părinți, pentru că ceea ce s-a făcut aici în perioada de implementare va determina în mare măsură și faptul ce fel de comunitate ne dorim în societate. A investi în educație, în sănătate, în cultură, în sport, toate acestea țin și de viitorul acestei comunități și acestei societăți în care trăim și eu cred că sincer că din acest punct de vedere al acestei investiții își merită fiecare ban și sunt sigur că această investiție în Școala Gimnazială Matei Basarab din Târgoviște își merită fiecare ban cheltuit și de aici vor ieși copii, adulți care vor face cinste acestei comunități și este foarte important mesajul pe care îl dați astăzi, acela de a prioritiza într-un fel aceste tipuri de investiții, de a investi cu prioritate în educație, pentru că educație să știți astăzi nu este ceea ce este o chestiune de moment pentru domnul Primar sau pentru domnul Președinte al Consiliului Județean sau pentru domnul Ministru investiția în educație este pentru următorii zece, douăzeci, cincizeci de ani. Vom avea societatea pe care vrem să o construim, pentru acest lucru este categoric foarte important ca infrastructura educațională să fie pusă la punct și eu cred că din acest punct de vedere și alegerea acestui proiect, adică depunerea acestui proiect și implementarea lui au fost o decizie foarte bună și vă îndemn să urmăriți acest interes în continuare acolo unde mai sunt nevoi, pentru că posibilități de finanțare vor veni în continuare. Vă felicit încă odată și vă urez numai bine.” a declarat Cseke Attila, ministrul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației

“Vă mulțumesc pentru prezența la acest eveniment, eveniment prilejuit de finalizarea unui proiect, cu finanțare europeană, care a avizat reabilitarea, modernizarea, extinderea și dotarea Școlii Gimnaziale „Matei Basarab” din municipiul Târgoviște. Este un proiect prin care au fost schimbate radical condițiile oferite copiilor și cadrelor didactice de la această unitate de învățământ din municipiul Târgoviște. Discutăm despre un proiect de peste 22 de milioane de lei, un proiect finanțat prin Programul Operațional Regional, Axa 10. Este vorba despre o reabilitare din temelii a unității de învățământ și când spun reabilitare, mă refer la corpurile de clădire care existau și aici discutăm de la schimbarea tâmplăriei, instalației termice, instalații electrice, sistem de monitorizare video, sistem de comunicare audio, practic nimic nu mai seamănă cu ce era înainte. În afara reabilitării propriu-zise, discutăm despre o extindere a întregului corp de clădire” a declarat daniel Cristian Stan, primarul Târgoviștei.

„Mă încearcă multe emoții în această școală. Am fost în prima generație care a intrat în această școală atunci când ea e fost inaugurată, eram în clasa a III-a, iar astăzi, iată, prin bunăvoința Bunului Dumnezeu și prin meritele Consiliului Local Târgoviște, ale primarului Cristian Stan, ale domnului ministru, ale directorului ADR Sud Muntenia și a constructorului, particip la inaugurarea celei mai frumoase școli din municipiul Târgoviște. Vreau să felicit primarul municipiului Târgoviște, Consiliul Local, echipa Primăriei Municipiului Târgoviște și vreau să-i asigur în același timp de tot sprijinul Consiliului Județean Dâmbovița, pentru că am înțeles, și la Târgoviște, ca și în orice localitate, indiferent că este din mediul rural sau urban, că investițiile în infrastructura școlară, în sport și în tot ce ne-am propus noi pentru dezvoltarea județului Dâmbovița, sunt investiții menite să scoată județul Dâmbovița din conul de umbră în care s-a aflat în ultimii 30 de ani. Pentru prima dată județul are proiecte de peste 1 miliard de euro semnate. Pentru prima dată în ultimii 30 de ani, județul Dâmbovița se află pe primul loc în regiunea noastră la proiecte semnate și aflate în implementare, proiecte pe care le-am gândit împreună cu colegii mei, împreună cu parlamentarii, pentru a dezvolta fiecare comunitate locală și a reduce decalajele între mediu rural și mediul urban” a concis Corneliu Ștefan, președintele Consiliul Județean Dâmbovița: