EFICIENȚĂ MAXIMĂ A SISTEMULUI FOTOVOLTAIC DE LA PRIMĂRIA GURA FOII! PRIMARUL DOREȘTE EXTINDEREA ACESTUIA!
Sistemul fotovoltaic instalat de Primăria Gura Foii are eficeință maximă. Edilul Radu Nicolae Georgescu a anunțat că acum, în lunile de vară, se produce de zece ori mai mult curent decât se consumă, fapt ce aduce profit, pentru că diferența se injectează în rețea, iar primăra primește bani pentru acest lucru. Edilul intenționează acum extinderea sistemului de enrgie verde în comună.
“Iată dovada eficienței sistemului fotovoltaic, odată cu înscrierea în rândul prosumatorilor a Primăriei Gura Foii. În lunile de vară producem de 10 ori mai mult curent decât consumam, iar diferența o injectam în rețea și primim bani. Viitorul pe care eu îl vad pentru comuna noastră este extinderea acestui sistem de energie verde și înlocuirea sistemelor de încălzire clasice, pe lemne, cu pompe de căldură, pentru toate clădirile publice !!!” a anunțat Radu Nicolae Georgescu, primarul comunei Gura Foii

