TÂRGOVIȘTE SE ALĂTURĂ MIȘCĂRII GLOBALE „ORA PĂMÂNTULUI”

Prima pagină » Administratie » TÂRGOVIȘTE SE ALĂTURĂ MIȘCĂRII GLOBALE „ORA PĂMÂNTULUI”

Municipiul Târgoviște se va alătura sâmbătă, 28 martie 2026, de la ora 20:30, mișcării internaționale „Ora Pământului” (Earth Hour), cel mai mare eveniment global dedicat conștientizării problemelor de mediu și combaterii schimbărilor climatice, organizat anual de WWF (World Wide Fund for Nature).

Astfel, în semn de solidaritate cu milioane de comunități din întreaga lume, Primăria Municipiului Târgoviște se va alătura acestui demers și va opri iluminatul public în intervalul orar 20:30 – 21:30. Municipiul Târgoviște se numără printre orașele participante la Ora Pământului încă din anul 2009, când, pentru prima dată, iluminatul public stradal a fost stins timp de o oră, pentru a marca acest eveniment.

Ora Pământului se desfășoară în fiecare an, în ultima sâmbătă a lunii martie, și reunește sute de milioane de oameni, mii de orașe și comunități de pe toate continentele. Prin stingerea luminilor timp de 60 de minute, participanții transmit un mesaj puternic în favoarea acțiunii climatice și a responsabilității față de planeta noastră.

Participarea Municipiului Târgoviște la Ora Pământului este mai mult decât un gest simbolic – este o declarație a comunității noastre că prețuim natura și că ne asumăm responsabilitatea față de mediu. Invităm toți târgoviștenii să stingă luminile alături de noi, timp de o oră, și să transmitem împreună un mesaj de speranță pentru planeta noastră.

Acțiunea se înscrie în seria de inițiative ale administrației locale pentru promovarea unui oraș mai verde, mai eficient energetic și mai responsabil față de mediul înconjurător.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 25, 2026