Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, gazdă pentru românii de pretutindeni

Prima pagină » Actualitate » Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, gazdă pentru românii de pretutindeni

Începând cu data de 1 iulie 2025, Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, este parte activă în programul de tabere ARC, destinat elevilor, studenţilor şi tinerilor români din afara graniţelor ţării.

În cadrul acestor tabere, organizate de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, peste 400 de participanţi au vizitat Muzeul de Istorie din Târgoviște, Muzeul Evoluției Omului şi Tehnologiei în Paleolitic, Muzeul Tiparului şi al Cărţii Vechi Româneşti, Ansamblul Monumental „Curtea Domnească” Târgovişte și Peștera lalomiţei.

Prin vizitarea acestor muzee, participanții au realizat o incursiune în istoria, cultura și patrimoniul natural al județului Dâmbovița.

Obiectivul principal al programului este acela de a contribui la dezvoltarea abilităților de comunicare în limba română, aprofundarea cunoştinţelor de istorie, cultură şi civilizaţie românească, precum și la întărirea legăturilor cu România.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

CRĂCĂNEL ILIE SILVIU, CRĂCĂNEL ALEXANDRA GEORGIANA ȘI ROBMARIX SRL, anunț solicitare aviz de mediu și declanșarea etapei de încadrare

SC LAKEVIEW BUTIMANU SRL, anunț solicitare aviz de mediu și declanșarea etapei de încadrare

BRÎNDUȘ ANTONIO MIHAI ANUNȚĂ ÎNCEPEREA LUCRĂRILOR DE CONSTRUIRE

TĂNASE ANDREEA-TATIANA și TĂNASE MARIAN TRAIAN, anunț începerea lucrărilor de construire

PRIMĂRIA TÂRGOVIȘTE DEMAREAZĂ O AMPLĂ ACȚIUNE DE COMBATERE A INSECTELOR PRIN PULVERIZARE AERIANĂ

iunie 24, 2026