Miercuri, 19 februarie, curse suplimentare pentru transportul public târgoviștean, în condiții de Cod Galben de ninsori. Primăria Târgoviște, apel la cetățeni să folosească autobuzele în locul deplasării cu mașina personală.

Prima pagină » Administratie » Miercuri, 19 februarie, curse suplimentare pentru transportul public târgoviștean, în condiții de Cod Galben de ninsori. Primăria Târgoviște, apel la cetățeni să folosească autobuzele în locul deplasării cu mașina personală.

COMUNICAT DE PRESĂ

Primăria Municipiului Târgoviște informează că, având în vedere precipitațiile anunțate pentru această noapte, pe fondul Codului Galben de ninsori în vigoare și ținând cont de temperaturile scăzute care vor favoriza formarea de polei, s-a luat decizia suplimentării curselor pe traseele interne pentru ziua de mâine.

Suplimentarea curselor va avea loc în următoarele intervale orare:

– Dimineața: 7:00-9:00

– După-amiaza: 15:00-18:00

Această măsură vizează încurajarea utilizării transportului public în detrimentul autoturismelor proprii, mai ales în contextul vacanței școlare. Suplimentarea curselor va facilita activitatea utilajelor de deszăpezire și va contribui la evitarea unor eventuale incidente în trafic.

Informații importante pentru călători:

– Costul biletului este de 2 lei

– Beneficiază de gratuitate:

– Copiii (inclusiv în perioada vacanței)

– Pensionarii cu pensii sub pragul de 3.000 le

Pentru o mai bună înțelegere a situației, menționăm că în municipiul Târgoviște suprafața străzilor și trotuarelor este de aproximativ 1.200.000 mp. În ciuda implicării totale a echipelor noastre, este imposibilă prezența simultană pe toate străzile și în toate cartierele.

Facem apel către cetățeni să colaboreze cu autoritățile locale prin utilizarea autobuzelor Primăriei Târgoviște, care oferă condiții ideale de călătorie, în locul deplasării cu mașina personală.

Numere de telefon pentru urgențe:

– Dispecerat Direcția de Salubritate: 0731.316.716 / 0245.217.134

– Dispecerat Poliția Locală: 0245.921 / 0731.327.436

Primăria Municipiului Târgoviște asigură cetățenii de sprijinul său necondiționat și mulțumește pentru înțelegere.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 27, 2026