Târgoviște! Primele 100 de insule ecologice digitalizate funcționale începând cu 17 martie

Prima pagină » Administratie » Târgoviște! Primele 100 de insule ecologice digitalizate funcționale începând cu 17 martie

Târgoviște trece la un alt nivel în ceea ce privește colectarea selectivă a deșeurilor!

Echipa de conducere a Primăriei Târgoviște a anunțat astăzi că începând cu 17 martie cele 100 de insule ecologice digitale amenajate în prima etapă a unui proiect european vor fi funcționale. Și pentru a oferi târgoviștenilor oportunitatea de a se obișnui cu noul sistem de colectare selectivă, primarul Cristian Stan a decis ca timp de O LUNĂ insulele ecologice să fie deschise „la liber” fără să fie utilizată cartelă, urmând ca după expirarea acestei perioade de acomodare aruncarea gunoiului să se facă în mod digitalizat utilizându-se cartelele puse în mod gratuit la dispoziția cetățenilor.

Cartelele au fost distribuite prin asociațiile de proprietari, dar pentru că nu toate blocurile din municipiu fac parte dintr-o asociație, drept pentru care persoanele fizice care se regăsesc în această situație pot obține cartelele de la Primăria Târgoviște – Direcția de Administrare a Patrimoniului Public şi Privat.

Persoanele juridice pot obține cartelele de la Serviciul de Taxe și Impozite.

În prima etapă, am instalat, deja, 100 de asemenea sisteme, urmând ca, până la finalul anului, să completăm, astfel încât tot municipiul Târgovişte să fie acoperit de acest proiect.

Este vorba de containere digitalizate, care pot fi accesate pe bază de cartelă și este foarte simplu, se apasă pe buton și se deschide insula, după care se încuie.

Legat de cartele, au fost, deja, distribuite foarte multe, în principal prin asociațiile de proprietari.

Pentru persoanele fizice care nu au asociație, aceste cartele pot fi obținute de la Primăria Târgovişte, la Direcţia de Administrație Publică Locală.

Persoanele juridice care au nevoie de cartele le pot obține de la Taxe și Impozite, pentru a putea să verificăm și depunerea declarației pe taxa de salubrizare”, a transmis primarul Daniel Cristian Stan.

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

Lucrările la rețelele de apă și canalizare avansează în comuna Văcărești. Primarul Ionuț Irinel Badea monitorizează zilnic șantierele!

Primăria Titu declanșează o amplă campanie de combatere a insectelor dăunătoare! Timp de o săptămână se vor face tratemnte aviochimice!

ZECI DE CAMERE DE SUPRAVEGHERE VOR FI MONTATE ÎN TOATĂ COMUNA CRÂNGURILE! PRIMARUL COSTIN BARBU A SEMNAT CONTRACTUL DE FINANȚARE!

ALEXANDRU IORGA, BILANȚ LA 6 LUNI DE MANDAT! CARE SUNT REALIZĂRILE ȘI PROIECTELE AFLATE ÎN DERULARE!

Primarul George Georgescu invită locuitorii din Produlești la „Cursa Bicicletelor 2026″

iunie 27, 2026