CLAUDIA GILIA, PREFECTULUI JUDEȚULUI DÂMBOVIȚA, MESAJ DE ZIUA PERSOANELOR VÂRSTNICE

Prima pagină » Actualitate » CLAUDIA GILIA, PREFECTULUI JUDEȚULUI DÂMBOVIȚA, MESAJ DE ZIUA PERSOANELOR VÂRSTNICE

„Dragi pensionari,

Astăzi este o zi specială, o zi în care îmi îndrept gândurile, cu recunoștință și profund respect, către cei care, prin dedicarea și munca lor, au pus bazele societății noastre. Ziua Seniorilor nu este doar o sărbătoare, ci o ocazie de a reflecta asupra contribuției fundamentale pe care fiecare dintre dumneavoastră a adus-o în viața comunității noastre și în dezvoltarea generațiilor viitoare.
Anii de muncă, sacrificiile și înțelepciunea acumulată de-a lungul decadelor sunt o moștenire neprețuită. Astăzi, noi suntem cei care ne bucurăm de rodul eforturilor dumneavoastră, iar pentru aceasta vă mulțumim.
Vârsta pensionării nu marchează sfârșitul unei contribuții active, ci o etapă nouă, în care înțelepciunea și experiența devin repere esențiale pentru tineri. Societatea noastră are nevoie, acum mai mult ca niciodată, de acele valori solide pe care dumneavoastră le întruchipați: responsabilitate, dăruire, perseverență și echilibru. Sunteți pilonii care ne-au oferit stabilitatea necesară pentru a construi o lume mai bună.
„Nu numărăm anii, ci trăim fiecare moment”, spunea un înțelept, iar aceasta este poate cea mai frumoasă lecție pe care ne-o oferiți zi de zi – aceea că adevărata bogăție a vieții constă în felul în care ne dăruim celorlalți, în momentele împărtășite și în înțelepciunea transmisă mai departe.
Dragi seniori, prezența dumneavoastră în viața noastră este o binecuvântare. Vă mulțumesc pentru toate eforturile făcute de-a lungul anilor, pentru toate lecțiile de viață și pentru iubirea cu care ați modelat destinele generațiilor tinere. „Timpul este un profesor excelent”, iar dumneavoastră sunteți dovada vie a acestui adevăr.
Colaborarea deosebită, în calitate de prefect, cu diferitele structuri asociative ale pensionarilor din județul Dâmbovița, a evidențiat, încă o dată implicarea solidă și permanentă în viața comunității dâmbovițene.
Vă doresc sănătate, bucurie și liniște sufletească, alături de cei dragi!
Sunteți un exemplu viu de putere, curaj și dedicare pentru fiecare dintre noi.
La mulți ani seniorilor dâmbovițeni!” a transmis Claudia Gilia, prefectul județului Dâmbovița

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

BĂRBAT ARESTAT PREVENTIV SUB ASPECTUL SĂVÂRȘIRII INFRACȚIUNII DE VIOL ASUPRA UNUI MINOR

PSD Cândești și-a ales o nouă conducere! Tânărul antreprenor Ionuț Udrescu preia organizația locală!

Universitatea „Valahia” din Târgoviște își consolidează poziția internațională în clasamentul Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026

Programul privind deratizarea si dezinsecția muzeelor aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște 2026

Doctorul cardiolog Ovidiu Țoni a demisionat de la Clinica MedLife și își deschide propria clinică!

iunie 27, 2026