CRÂNGUIRLE: A FOST INAUGURAT LOCUL DE JOACĂ DE LA BĂDULEȘTI
De astăzi, copiii din satul Bădulești, comuna Crângurile, se pot bucura de un nou loc de joacă. Investiția, inaugurată astăzi, a fost realizată de administrația locală, în parteneriat cu Consiliul Județean și s-a ridicat la suma de 738.000 de lei.
La inaugurare au participat și președintele CJD, Corneliu Ștefan, Luciana Cristea, vicepreședintele CJD, prefectul Claudia Gilia, Ionuț Săvoiu, secretar de stat, și primari din zonă.

”Mă bucură faptul că putem fi alături de copiii din satul Bădulești, comuna Crângurile! Împreună cu primarul localității, Barbu Costin, am reușit să găsim o soluție pentru a construi un loc de joacă precum cel pe care l-am inaugurat astăzi: Consiliul Județean Dâmbovița a alocat suma de 283.000 de lei prin Programul Județean de Dezvoltare Locală, iar diferența până la 738.000 de lei a fost suportată de primărie. Știm prea bine că tinerii și copiii de la sate au mult mai multe responsabilități decât cei din mediul urban. Își ajută părinții la treburile din gospodărie, însă nu trebuie să uităm că sunt copii și au nevoie de lucruri și activități potrivite vârstei lor. Tocmai de aceea, prin același program de dezvoltare al Consiliului Județean, am mai finanțat construirea unui teren sintetic în Pătroaia-Vale, dar vom contribui cu sumele necesare și la amenajarea a două terenuri de minifotbal în satele Crângurile de Sus și Bădulești, a unui loc de joacă în Crângurile de Sus, dar și a unui parc în satul Pătroaia Vale. Și tot pentru copiii din comună, în urma unui proiect finanțat prin PNRR, Consiliul Județean Dâmbovița va pune la dispoziția primăriei un microbuz electric pentru transportul elevilor. ”, a subliniat Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița
