LA ȘELARU AU FOST INAUGURATE DOUĂ OBIECTIVE REALIZATE PRIN PJDL

Prima pagină » Actualitate » LA ȘELARU AU FOST INAUGURATE DOUĂ OBIECTIVE REALIZATE PRIN PJDL

Două noi obiective realizate prin Programul Județean de Dezvoltare Locală au fost inaugurate, astăzi, la Șelaru. Este vobra despre un teren de sport și un loc de joacă pentru copii. Pe lângă locuitorii din Șelaru, conducerea primăriei și copiii din sat, la eveniment au participat și Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Claudia Gilia, prefectul județului Dâmbovița, Ionuț Săvoiu, secretar de stat, primari din zonă și Alexandru Iorga, candidatul PSD pentru funcția de primar al orașului Găești.

„Astăzi, la Șelaru, am inaugurat, alături de colegi și prieteni, două investiții realizate prin Programul Județean de Dezvoltare Locală: locul de joacă din satul Șelaru și terenul sportiv multifuncțional din satul Fierbinți.
Ambele proiecte, cu o valoare de aproximativ 700.000 de lei, au beneficiat de sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Dâmboviţa în valoare de 300.000 de lei.


Totodată, am vizitat și lucrările pe care administrația locală le desfășoară la grădinița din satul Glogoveanu. Finanțarea este asigurată în acest caz de Administrația Fondului pentru Mediu și are o valoare de 2.700.000 de lei.
Pe de altă parte, pe drumul județean DJ503, se amenajează șanțurile și podețele de acces.
De asemenea, se lucrează și în comuna Vișina. Prin Programul Național „Anghel Saligny”, în satele Broșteni și Izvoru, se amenajează rețeaua de apă uzată. Valoarea acestui proiect, prin care se vor mai executa lucrări și în satul Vișina, este de aproximativ 2.000.000 de euro.
Se lucrează în județul Dâmbovița, iar investițiile tuturor administrațiilor locale sunt importante!
Datorită lor, județul nostru se schimbă, și se schimbă în bine!” a declarat Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița

DIN ACEEAŞI CATEGORIE

BĂRBAT ARESTAT PREVENTIV SUB ASPECTUL SĂVÂRȘIRII INFRACȚIUNII DE VIOL ASUPRA UNUI MINOR

PSD Cândești și-a ales o nouă conducere! Tânărul antreprenor Ionuț Udrescu preia organizația locală!

Universitatea „Valahia” din Târgoviște își consolidează poziția internațională în clasamentul Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026

Programul privind deratizarea si dezinsecția muzeelor aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște 2026

Doctorul cardiolog Ovidiu Țoni a demisionat de la Clinica MedLife și își deschide propria clinică!

iunie 27, 2026