COBIA: A FOST INAUGURATĂ PRIMA GRĂDINIȚĂ DE RELAXARE, LINIȘTE ȘI ÎNVĂȚARE – GRLI
La Coiba a fost inaugurată prima Grădiniță de Relaxare, Liniște și Învățare – GRLI, concept care face parte dintr-un proiect național pilot care urmărește crearea unui mediu educațional în mijlocul naturii, mediu de învățare care să contribuie la creșterea și dezvoltarea copiilor preșcolari, mediu propice dezvoltării socio-emoționale. La evenimentul deosebit au luat parte Luciana Cristea, vicepreședintele Consiliului Județean Dîmbovița, Claudia Gilia, prefectul județului Dâmbovișa, conducerea Inspectoratului Școlar Județean și oficialitățile locale.
“Proiectul Național – Pilot “Grădinița de Relaxare, Liniște și Învățare – GRLI” a fost inaugurat astăzi la gradinița Căpșuna din comuna #Cobia! De la mic la mare, preșcolarii și părinții, educatoarele și personalul administrativ și-au unit forțele și au amenajat un spațiu deosebit, într-un mediu special amenajat outdoor! În nuanțe de culori si forme spațiul verde din curtea gradiniței a prins viața! Felicitări întregului personal didactic pentru implicare!” a precizat Luciana Cristea, vicepreședintele Consiliului Județean Dâmbovița
„Zâmbete senine, chipuri frumoase, bucurie și emoție, astăzi, la Cobia, la inaugurarea Grădinii de Relaxare, Liniște și Învățare. Cei 60 de prichindei ai Grădiniței cu program normal Căpșuna au de astăzi un spațiu outdoor în care se pot juca și își pot dezvolta diverse abilități. Acest ambient creativ le va permite celor mici să petreacă un timp de calitate. Felicitari tuturor cadrelor didactice, părinților și administrației locale pentru implicare! Felicitări, domnule primar Manda Marin, pentru efortul permanent de a le asigura copiilor din comuna Cobia condiții excelente pentru derularea procesului educațional!”a declarat Claudia Gilia, prefectul județului Dâmbovița


