MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE, LOCUL I ÎN REGIUNEA SUD-MUNTENIA, LA ACCESAREA DE FONDURI EUROPENE
Municipiul Târgoviște ocupă locul întâi într-un clasament al ADR Sud-Muntenia, în ceea ce privește accesarea fondurilor europene. În procente, municipiul Târgoviște a reușit să acceseze 56,38% din totalul fondurilor, mai mult decât toate celelalte municipii din regiune la un loc.
“Potrivit cifrelor ADR Sud-Muntenia, cu 6 luni înainte de finalizarea Programului Operațional Regional, care reprezintă principalul vehicul european de finanțare, municipiul Târgoviște se află pe un extraordinar loc 1 în regiune ca sume de bani aprobate pentru finanțare. APROBATE PENTRU FINANȚARE ȘI ÎNCASATE EFECTIV! Și acum, știrea și mai mare: Suntem pe primul loc, cu o valoare totală de sume avizate pentru finanțare MAI MARE DECÂT A TUTUROR CELORLALTE 6 MUNICIPII – REȘEDINȚĂ DIN REGIUNE, LA UN LOC!
Pe cifre: din 376,6 milioane lei aprobate până astăzi, Târgoviștea are 212,2 milioane. Repet, pentru că mi se pare absolut incredibil și vreau să fim conștienți de această situație: avem cu aproape 50 de milioane lei mai mult decât au împreună toate celelalte capitale din regiunea Sud-Muntenia.
Poate că unora le este greu să creadă (deși sunt cifre oficiale), poate că și noi ne-am „speriat” când am calculat, poate că…poate că… Dar, la final, rămâne amprenta că toată munca și toate energiile și toate ambițiile noastre au rezultate.
E doar o imagine de parcurs a ceea ce facem, în fiecare zi, în orașul nostru. Vă mulțumesc! “ a anunțat Daneil Cristian Stan, primarul municipiul Târgoviște.