GĂEȘTI! CONSILIUL LOCAL A APROBAT MAJORAREA BURSELOR PENTRU ELEVI
Vești bune pentru elevii din Găești cu rezultate deosebite la învățătură. Din acest an școlar vor primi burse mai mari. Inițiativa majorării cuantumului burselor de merit și performanță aparține consilierului liberal Irinel Badea. Proiectul a fost supus votului Consiliului Local. Primarul Grigore Gheorghe a anunțat că a fost aprobat, iar copiii din cadrul unităților de învățământ din oraș, cu note foarte bune, vor fi răsplătiți cu mai mulți bani pentru a-i încuraja și a-i sprijini. Sute de elevi din Găești se vor bucura de bursele majorate.
“Președintele Comisiei de buget-finanțe, Dl. Irinel Badea, consilier al PNL, a propus ca bursele de performanță ale elevilor să crească cu 150 lei de la 500 lei la 650 lei, beneficiari 15 elevi, iar bursele de merit de la 200 lei la 300 lei, beneficiari 353 elevi. Proiectul de hotărâre a fost aprobat în unanimitate”, a transmis primarul PNL Grigore Gheorghe.